Tajemnicza studnia w jeleniogórskiej kamienicy oraz Fontanna Neptuna.

    Damy sobie rękę uciąć, że nie każdy mieszkaniec Jeleniej Góry wie o studni... Nie byle jakiej studni... Znajduje się w "siedmiu domach" (tam, gdzie znajduje się aktualnie magistrat) i ma aż 12 metrów głębokości i 2,5 metra średnicy! Jej odkrycie nastąpiło stosunkowo niedawno, bo w 2000 roku. Była zasypana gruzem, a na samym dnie znajdowały się przeróżne skarby - ceramika, szkło, wyroby skórzane, a nawet kości zwierząt. Właściciel studni najprawdopodobniej zaopatrywał w wodę całą okolicę. Teraz jest przykryta grubą szybą, podświetlona i udostępniona dla zwiedzających.


Stałyśmy na tym szkle w trójkę i nie zawaliło się, więc można bez problemu na to wchodzić. A sama studnia robi niezwykłe wrażenie.


    Charakterystyczną fontanną wspaniałego placu ratuszowego w Jeleniej Górze jest Fontanna Neptuna (Posejdona). Rzeźba ta ma upamiętnić dawne, dobre stosunki handlowe jeleniogórskich kupców z krajami zamorskimi. Fontanna stoi w miejscu dawnej studni miejskiej w XIX wieku. Zaprojektował tę fontannę Joseph Anton Bechert.


Nasze miny idealnie odzwierciedlają fakt, że się nam podobało!


Komentarze

Popularne posty