Byk, Wawel, Jeleń i zegar słoneczny - a to wszystko obok siebie!

    Ciekawą Rzeźbą o której historii na pewno nie słyszeliście jest tajemniczy Byk. Rzeźba przedstawia mitycznego byka porywającego Europę, znajduje się na skwerze u zbiegu ulicy Pocztowej i 1 Maja w Jeleniej Górze. Stanęła ona tutaj 3. maja 2014 roku a jej autorem jest Vahan Bego, wszechstronny artysta pochodzący z Armenii, związany m.in. z Jelenią Górą. Rzeźba mająca upamiętniać 10-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej.Na byku siedzi Europa, a Bykiem jest sam Zeus.

    Czy wiedzieliście o tym że obok słynnej rzeźby Byka kiedyś znajdowała się apteka z głową Jelenia na ścianie? My nie wiedziałyśmy, ale po głębszych poszukiwaniach znalazłyśmy tę aptekę, aktualnie już tam jej nie ma tylko sklep VCP-e papierosy, ale charakterystyczna głowa Jelenia dalej wisi na ścianie budynku. Nazywano go leczniczym jeleniem. Idąc na spacer po ulicy 1 Maja, na pewno będziecie mieli okazję ja zobaczyć!


    Słodkości tej ulicy dodaje "Wawel" - sklep ze słodyczami znajdujący się dosłownie obok Byka. Tam też miałyśmy zrobić zdjęcie, które jest wklejone w poście: Początek.


    Na ścianie z jednej kamienic widnieje niewielki zegar słoneczny, wmurowany w 1736 roku. Przez lata był remontowany, rekonstruowany, ale wciąż nie jest popularnym obiektem w Jeleniej Górze. Widnieje na ulicy 1 Maja, nad Pizza Hut.Zegar znajduje się nad oknem!


Komentarze

Popularne posty